BMW 2 Series Gran Tourer (F46) 216d 7AT (116 HP)
2018–
114
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1496cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 4.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4567mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1608mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Boot Capacity | 646L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 96V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |