BMW 2 Series Gran Tourer (F46) 216i 6MT (109 HP)
2018–
108
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.2kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4567mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1608mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
| Boot Capacity | 646L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 96V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |