BMW 2 Series Gran Tourer (F46) 220i 7AT (192 HP)
2018–
189
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141.2kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4567mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1608mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 646L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R17 95W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |