BMW 2 Series 218d 8AT RWD (143 HP)
2013–2017
141
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 3L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4432mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |