BMW 2 Series 218i 6MT RWD (136 HP)
2013–2017
134
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4432mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |