BMW 2 Series M235i xDrive 8AT AWD (326 HP)
2013–2017
322
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 322bhp |
| Power | 240kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4432mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1545kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |