BMW 2002 2.0L 3AT RWD (100 HP)
1968–1975
99
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
18.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 144Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.4mpg |
| Combined | 12.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1590mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 960kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |