BMW 2002 2.0L Tii 4MT RWD (130 HP)
1968–1975
129
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1590mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 990kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |