BMW 2019 Photos, engines M35i 8AT AWD (306 HP)
2019–
302
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225.1kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1527mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1685kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R19 92W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |