BMW 2019 Photos, engines sDrive18d 6MT FWD (150 HP)
2019–
148
bhp
Power
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1527mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 97W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |