BMW 2019 Photos, engines sDrive18i 8AT FWD (140 HP)
2019–
138
bhp
Power
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1527mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 97W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |