BMW 2019 Photos, engines xDrive 25e 6AT AWD (220 HP)
2019–
123
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
123.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 3 |
| Power | 123bhp |
| Power | 91.9kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 123.8mpg |
| Combined | 1.9L/100km |
| Fuel Tank | 36L |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1805kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 97W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |