BMW 2019 Photos, engines xDrive20i 8AT FWD (192 HP)
2019–
189
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141.2kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1527mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1685kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 97W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |