BMW 2019 Photos, engines xDrive25d 8AT FWD (231 HP)
2019–
228
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 228bhp |
| Power | 169.9kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1527mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1660kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 97W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |