BMW 22025 BMW X3 (G45) 20d xDrive 8AT AWD (197 HP)
194
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 194bhp |
| Power | 144.9kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4755mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R18 104Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |