BMW 22025 BMW X3 (G45) 30e xDrive 8AT AWD (299 HP)
187
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
213.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 213.8mpg |
| Combined | 1.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4755mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R19 105Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |