BMW 22025 BMW X3 (G45) M50 xDrive 8AT AWD (398 HP)
376
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 376bhp |
| Power | 280.2kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4755mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R20 105Y Xl // 285/40 R20 108Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |