BMW 3.0 CSi 3.0L 4MT (200 HP)
1971–1975
197
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2986cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 273Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4658mm |
| Width | 1687mm |
| Height | 1361mm |
| Wheelbase | 2616mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 Vr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |