BMW 3.0 CSL (E9) 3.0L 4MT RWD (205 HP)
1971–1975
202
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3153cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 202bhp |
| Power | 151kW |
| Torque | 286Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2624mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 Vr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |