BMW 3/15 PS 0.75 3MT (15 HP)
1929–1932
15
bhp
Power
47
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 750cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 15bhp |
| Power | 11kW |
| Torque | 30Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 76km/h |
| Top Speed | 47mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 2799mm |
| Width | 1171mm |
| Wheelbase | 1905mm |
| Kerb Weight | 440kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 27 X 4 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |