BMW 3/20 PS 0.8L 3MT (20 HP)
1932–1934
20
bhp
Power
50
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 782cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 20bhp |
| Power | 14.7kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 80km/h |
| Top Speed | 50mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3200mm |
| Width | 1549mm |
| Height | 1420mm |
| Kerb Weight | 650kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 17 X 4.5 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |