BMW 3 Series Sedan (G20) 320d 8AT RWD (190 HP)
187
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1530kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 96Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |