BMW 3 Series Sedan (G20) 330d xDrive 8AT AWD (265 HP)
261
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 261bhp |
| Power | 194.9kW |
| Torque | 580Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 96Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |