BMW 3 Series Sedan (G20) 330e 8AT FWD (292 HP)
369
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
123.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 369bhp |
| Power | 275.1kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 123.8mpg |
| Combined | 1.9L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1740kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 98Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |