BMW 326 2.0L 4MT (51 HP)
1936–1941
50
bhp
Power
35
s
0–100 km/h
72
mph
Top Speed
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1971cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 50bhp |
| Power | 37.5kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 35s |
| Top Speed | 116km/h |
| Top Speed | 72mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1125kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.25 X 17 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |