BMW 327 Coupe 2.0 4MT (81 HP)
1938–1941
80
bhp
Power
87
mph
Top Speed
21.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1971cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 59.6kW |
| Torque | 126Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.7mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.50X16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |