BMW 328 2.0L 4MT (80 HP)
1936–1939
80
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
16.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1971cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 126Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.2mpg |
| Combined | 14.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3899mm |
| Width | 1549mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 830kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.25X16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |