BMW 335 3.5L 4MT (80 HP)
1939–1941
89
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3485cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 145km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 4816mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1666mm |
| Wheelbase | 2985mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 4.00E X 16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |