BMW 501/502 2.0L 4MT RWD (65 HP)
1952–1964
64
bhp
Power
24
s
0–100 km/h
84
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1971cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 64bhp |
| Power | 47.8kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 24s |
| Top Speed | 135km/h |
| Top Speed | 84mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1340kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.50 - 16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |