BMW 501/502 2.0L 4MT RWD (72 HP)
1952–1964
71
bhp
Power
21
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1971cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 71bhp |
| Power | 53kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 21s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1340kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.50 - 16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |