BMW 501/502 3.2L V8 5MT RWD (120 HP)
1952–1964
118
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
18.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3169cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 209Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.5mpg |
| Combined | 12.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1455kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.40 S 15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |