BMW 501/502 3.2L V8 S 4MT RWD (160 HP)
1952–1964
158
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3169cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.40 S 15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |