BMW 501/502 3.2L V8 Super 4MT RWD (140 HP)
1952–1964
138
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
14.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3169cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 222Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.7mpg |
| Combined | 16L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1465kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.40 S 15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |