BMW 502 Coupe 2.6L V8 4MT (100 HP)
1954–1955
99
bhp
Power
99
mph
Top Speed
19.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2581cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.4mpg |
| Combined | 12.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.40 S 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |