BMW 502 Coupe 3.2L V8 4MT (120 HP)
1954–1955
118
bhp
Power
106
mph
Top Speed
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3168cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 209Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Kerb Weight | 1455kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.40 S 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |