BMW 503 Coupe 3.2L V8 4MT (140 HP)
1956–1959
138
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
16.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3169cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 222Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.8mpg |
| Combined | 14L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1465kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.00 H 16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |