BMW 507 TS Roadster 3.2L V8 4MT RWD (140 HP)
1955–1959
138
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3169cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 222Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Combined | 13L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4397mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1257mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1265kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40/19 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |