BMW 507 TS Roadster 3.2L V8 4MT RWD (150 HP)
1955–1959
148
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3169cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Combined | 13L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4397mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1207mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40/19 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |