BMW 6 Series Convertible (E64) 630Ci 6MT RWD (258 HP)
2004–2007
255
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 13.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1890kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |