BMW 6 Series Convertible (E64) 630i 6AT RWD (272 HP)
2007–2010
268
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 268bhp |
| Power | 200kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 11.6L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4818mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1750kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |