BMW 6 Series Convertible LCI (F12) 640i xDrive 8AT AWD (320 HP)
2015–2018
316
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 316bhp |
| Power | 236kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4895mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1364mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 1890kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 97Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |