BMW 6 Series Coupe (F13) 640i xDrive 8AT AWD (320 HP)
2011–2015
315
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 315bhp |
| Power | 235kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4895mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 1765kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 97 Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |