BMW 6 Series Coupe (F13) 650i 8AT RWD (407 HP)
2011–2015
402
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 402bhp |
| Power | 300kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 15.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4895mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 1770kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |