BMW 6 Series Gran Coupe (F06) 640d 8AT RWD (313 HP)
2012–2015
308
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
43
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 308bhp |
| Power | 230kW |
| Torque | 630Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5006mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2969mm |
| Kerb Weight | 1790kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 97Y Rsc |
| Front Brakes | 348 X 30 Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 345 X 24 Ventilated Discs |