BMW 6 Series Gran Coupe (F06) 650i xDrive 8AT AWD (450 HP)
2012–2015
443
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 443bhp |
| Power | 330kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5006mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2969mm |
| Kerb Weight | 1940kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 96Y Rsc |
| Front Brakes | 374 X 36 Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 345 X 24 Ventilated Discs |