BMW 6 Series Gran Turismo (G32 LCI) 630d 8AT (286 HP)
2020–
282
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 282bhp |
| Power | 210.4kW |
| Torque | 650Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 5090mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Kerb Weight | 2005kg |
| Boot Capacity | 600L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R17 99Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |