BMW 6 Series Gran Turismo (G32 LCI) 640d xDrive 8AT AWD (340 HP)
2020–
335
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 335bhp |
| Power | 250.1kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 5090mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Kerb Weight | 2085kg |
| Boot Capacity | 600L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R18 100Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |