BMW 6 Series Gran Turismo (G32 LCI) 640i xDrive 8AT AWD (333 HP)
2020–
328
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 328bhp |
| Power | 244.9kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 5090mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Kerb Weight | 1985kg |
| Boot Capacity | 600L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R18 100Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |