BMW 7 Series (E23) 725 4MT RWD (150 HP)
1977–1986
148
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
17.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 211Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.4mpg |
| Combined | 13.5L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1530kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |