BMW 7 Series (E23) 728i 4MT RWD (184 HP)
1977–1986
181
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
18.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2788cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.7mpg |
| Combined | 12.6L/100km |
| Urban | 17.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |